STRÓJ OCHRONNY

Kiedy Mojżesz usłyszał Boży głos z płonącego krzaka, był zaskoczony tym, co Bóg mu kazał zrobić "Zdejm sandały ze swoich nóg, gdyż miejsce na którym stoisz jest ziemią świętą" (2 Mojż. 3:5).Bóg dzisiaj mówi każdemu chrześcijaninowi to samo, co powiedział Mojżeszowi: "Jest tylko jedna święta ziemia, na której możesz przyjść do Mnie, a jest nią ziemia święta. Nie możesz pokładać ufności w twoim ciele, gdyż żadne ciało nie może stać w mojej obecności."
Dlaczego Bóg skoncentrował się na obuwiu w tym fragmencie z 2 Mojżeszowej? Co to ma wspólnego z odrzuceniem swojego ciała? Nasze stopy są delikatnymi częściami naszego ciała i buty są ochroną naszego ciała. Chronią nas przed elementami, kamieniami, wężami, przed brudem i kurzem, przed gorącym chodnikiem.
Tak więc w stosunku do Mojżesza Bóg używał codziennej, zwykłej rzeczy, żeby go nauczyć duchowej lekcji tak, jak to zrobił Jezus, używając monet, pereł, wielbłądów i ziarnka gorczycy. Bóg mówił, "Mojżeszu, ty nosisz strój ochronny, żeby ochraniać swoje ciało przed zranieniem, ale żadna cielesna ochrona nie jest w stanie ciebie zachować. Tam gdzie Ja ciebie posyłam, będziesz potrzebował cudu wybawienia."
Dokąd Bóg wysyłał Mojżesza? Do Egiptu - tej jaskini bezbożności - żeby stawił czoła zatwardziałemu dyktatorowi. Mojżesz musiał odłożyć wszelkie poleganie na swoim ciele: swojej łagodności, gorliwości i uniżeniu. Wszystkie jego zdolności byłyby bezwartościowe, gdyby Bóg ich nie uświęcił. Mojżesz musiał położyć całkowitą ufność w Bożym imieniu i mocy.
I rzeczywiście Mojżesz stawiał czoła wszelkim doświadczeniom i próbom. Miał prowadzić jakieś trzy miliony ludzi na pustynię, gdzie nie było miejsca, żeby kupić żywność, albo nabyć wodę. Musiał polegać całkowicie na Bogu we wszystkim!
Bóg nam zadaje takie samo pytanie, jakie zadał Mojżeszowi. Czy jesteśmy gotowi, aby odłożyć nasze własne zdolności i ambicje i zaufać całkowicie Jemu? Czy położymy w Nim naszą ufność, zamiast w naszych zdolnościach i planach?