CZŁOWIEK NIEOGRANICZONEJ WIARY

Kochający mąż i ojciec, zdziecinniały dziadek. Przyjaciel odrzuconych i cierpiących, Nieustraszony świadek zbawiającej mocy Chrystusa. Żarliwy głos Boga do kościoła. Wrażliwa podpora wdów, sierot i biednych. Duchowy ojciec jednego pokolenia za drugim – od żyjących w nędzy do potężnych, od starszych do nastolatków, od kochanych do obcych, z każdej sfery życia.

Te cechy są zaledwie początkiem opisu życia Dawida Wilkersona. Przez ponad sześć dekad służył Panu wiernie głosząc Słowo, zakładając i prowadząc ośrodki, które z każdą dekadą rozrastały się w wielu krajach. Za tym wszystkim stała niezachwiana wiara w Bożą miłość do każdej istoty ludzkiej i jego nieustępliwe pragnienie, by do nich docierać.

„Brat Dave”, bo tak chciał być nazywany, był znany dosłownie przez miliony z powodu jego nieograniczonej wiary. Wierzył, że Bóg może zmienić życie członków gangów i przemienić najbardziej zepsutych narkomanów – i Pan to czynił. Wierzył, że w centrum Times Square w Nowym Jorku może powstać dynamiczny kościół – i Bóg sprawił, że powstał. Wierzył, że może być mężem, który mocno kocha swoją żonę i dzieci – i tak czynił.

Dawid Ray Wilkerson urodził się 19 maja 1931 w Hammond, w stanie Indiana, w rodzinie oddanych Bogu kaznodziejów zielonoświątkowych. Po ordynacji w Assemblies of God, ożenił się z miłością swojego życia – Gwendolyn Carosso, która stała u jego boku w służbie przez 57 lat.

Od samego początku Brat Dave był kreatywny i innowacyjny w służbie. A jednak głosił z bólem, wierząc, że Bóg działa poprzez nasze słabości. Wiedział, że Bóg poniża mądrość tego świata, by objawić Siebie – i ta prawda była potwierdzana ciągle na nowo poprzez służby, które Brat Dave zakładał.

W roku 1958 wyjechał ze swojego małego kościoła w Phillipsburg, w Pennsylwanii, by dotrzeć do członków gangów w Nowym Jorku. Według jego brata Dona – „on nigdy przedtem nie był w Nowym Jorku i na pewno nie widział jeszcze żadnego członka gangu ani narkomana. On po prostu przyjechał w swojej prostocie i naiwności, jakkolwiek chcecie to nazywać i zmieniał życie ludzi.”

Przyjaciel Brata Dave’a, McCandlish Phillips, dziennikarz gazety New York Times napisał, „Jego metoda była modelem absolutnej prostoty, bezpośredniości i całkowitego braku wyrafinowania – po prostu wychodził na ulice, wchodził między te dzieciaki i rozmawiał z nimi twarzą w twarz., często cytując Biblię – i to działało”.

Z tego odważnego kroku zrodziła się służba Teen Challenge, program rehabilitacyjny dla narkomanów i alkoholików, skupiony na Chrystusie. Ta służba stała się znana poprzez książkę Krzyż i Sztylet, której sprzedano ponad 50 milionów egzemplarzy i została przetłumaczona na 30 języków. Ta służba rozrosła się do ponad 1 000 ośrodków w Stanach Zjednoczonych i 80 innych krajach

Potem Pan pobudził Brata Dave’a, by założyć Youth Crusades, jego ewangeliczną służbę do młodych. Całe pokolenie zostało zainspirowane, że ich życie ma wielkie znaczenie dla Boga. Brat Dave był również płodnym pisarzem. Jego książki pobudzały całe pokolenia czytelników do życia w świętym oddaniu Chrystusowi. Dziesiątki książek, które napisał, miały potężną przenikliwość, jasność i przekonywały. On żył jako przykład podobieństwa do Chrystusa, o którym pisał, mówiąc stale o swoich słabościach i wierności Chrystusa.

Tak, jak dawno temu jego imiennik, Król Dawid, Brat Dave służył celowi Bożemu w swoim pokoleniu. Głosił z bezkompromisową pasją i nieustępliwą łaską. Nie był kimś, kto oczekuje na pochwały, fanfary i ceremonie. Odrzucał zaproszenia na spotkania z przywódcami świata, ale oddawał wszystko, co posiadał, by wspierać biedne sieroty lub wdowy w niedoli.

Jego ostatnią misją na ziemi było, by być orędownikiem najbiedniejszych z biednych – by zapewnić pomoc i wsparcie dla głodnych dzieci, wdów i sierot w Stanach Zjednoczonych i w biednych krajach. Dzisiaj fundacja Please Pass the Bread (Proszę, podawajcie chleb), którą założył, służy tysiącom dzieci, poprzez 56 placówek w 8 krajach.

On dobrze dokonał biegu, a kiedy skończył, Pan odwołał go do domu. Dawid Wilkerson miał wpływ na życie milionów ludzi, a inspirowane przez Boga służby, które założył, żyją nadal. Wpływ, jaki wywarło jego życie, jest niemożliwy do zmierzenia – nie tylko jego kazania, słowo pisane i zakładanie służb zmieniających świat, ale jego miłość, poświęcenie, współczucie i zdolność do poruszania naszej wiary do większych dzieł. Syn Dawida, Gary przekazał takie słowa do wszystkich, którzy znali i kochali jego ojca, „Wiem, że gdyby mój ojciec mógł dzisiaj was zachęcić swoimi słowami, to zaprosiłby was, byście oddali wszystko Jezusowi, kochali głęboko Boga i poświęcali siebie by pomagać innym w potrzebach.”

Ostatni blog Brata Dawida nosił tytuł, „Kiedy wszystkie środki zawodzą”, i jest odpowiednim słowem na pożegnanie tych wszystkich, których życia on dotknął, „Kochani, Bóg nigdy nie zaniedbał działania w Swojej dobroci i miłości. Kiedy wszystkie środki zawodzą – Jego miłość zwycięża. Trzymajcie się mocno Jego Słowa. Nie ma innej nadziei na tym świecie”.

Odejście Dawida Wilkersona jest głęboką, osobistą stratą dla wielu, ale równocześnie cieszymy się, wiedząc, że przeżył życie najpełniej, będąc posłuszny Bogu z oddaniem i kochając Jezusa radykalnie.

Pozostała jeszcze przy życiu jego żona Gwen Wilkerson; córka Debi Jonker i jej mąż Roger, ich synowie Brent i Mateusz oraz żona Mateusza Christina i ich dzieci Eva i Grant; córka Bonnie Hayslip i jej mąż Roger, ich synowie Dawid i Brandon oraz żona Brandona Christina; syn Gary Wilkerson i jego żona Kelly oraz ich dzieci, Ashley, Elliot, Evan i Annie; syn Greg Wilkerson oraz jego żona Teresa i ich dzieci, Alyssa i Ryan; bracia Don Wilkerson i Jerry Wilkerson oraz siostra Ruth Harris. Jego wnukowie asystowali przy jego trumnie.