ZEJDŹ Z GÓRY - Claude Houde

„Ludzie stali wewnątrz namiotu zgromadzenia. Nazajutrz znowu cały zbór synów izraelskich szemrał przeciwko Mojżeszowi i Aaronowi, mówiąc: Wyście spowodowali śmierć ludu Pana. Aaron wziął kadzielnicę, jak mu powiedział Mojżesz, i pobiegł w sam środek zgromadzenia,  gdzie już zaczęła się plaga wśród ludu, stanął pomiędzy umarłymi i żywymi, i plaga została powstrzymana. (patrz 4 M 17).
Widzimy w tym urywku potężny i ważny obraz wielu obecnych kościołów – nas samych – zawsze chcemy pozostać w środku, w „namiocie zgromadzenia”, zamknięci w naszej mentalności, że „nasze potrzeby są tak wielkie, a ludzie na zewnątrz, to poganie, ‘niezbawieni’, grzeszni.”
EGOCENTRYCZNI CHRZEŚCIJANIE
Egocentryczny zbór pozostaje wewnątrz, nie ma czasu, energii i pasji, by wyjść na zewnątrz z powodu walk, które toczą się w czterech ścianach naszego kościoła. Rytuały religijne postawiły stopę na gardle każdej odkupieńczej inicjatywy i kościół umiera. Banały zastąpiły pasję. Racjonalizm zadusił objawienie. Mamy religijną hierarchię bez prawdziwych bohaterów.
Uczniowie na Górze Przemienienia stali w obecności Jezusa. Otoczyła ich chwała Boża i usłyszeli zapierające dech objawienie. Piotr ogłosił triumfalnie, co niestety stało się wołaniem, hymnem setek i tysięcy nowoczesnych wierzących, „Tak nam tu dobrze, Uczyńmy  trzy namioty i zostańmy tu.”
BĄDŹ BOHATEREM DLA BOGA
Ludzie chcieli zostać „w miejscu zgromadzeń”, a Piotr chciał zamieszkać na Górze Przemienienia. Jednak u stóp góry był dręczony, zniewolony człowiek, beznadziejny i opuszczony przez wszystkich, który potrzebował, by bohater zstąpił z góry i przyniósł mu uwolnienie.

Claude Houde jest głównym pastorem kościoła Eglise Nouvelle Vie (kościół Nowego życia) w Montrealu,w Kanadzie. Pod jego kierownictwem New Life Chuch rozwinął się od garstki ludzi do ponad 3500 w tej części Kanady, w której rozwija się niewiele kościołów Protestanckich.