USPOKAJAJĄCE ZWIEDZENIE

Pozwólcie, że pokażę wam co się dzieje z każdym dzieckiem Bożym, które wchodzi w relację ze zgorzkniałym, niesprawiedliwym, buntowniczym człowiekiem. Są straszne konsekwencje.

„Wtedy strach przed Panem padł na wszystkie królestwa ziem sąsiadujących z Judą i nie ośmieliły się wszczynać wojny z Jehoszafatem” (2 Kronik 17:10). Królestwo Jehoszafata, Juda, było błogosławione i miało wielkie powodzenie i nikt nie ośmielił się walczyć z nimi.

Ale kiedy Jehoszafat wszedł w relacje z Achabem, Pismo mówi, że „Achab ... przekonał [Jehoszafata], żeby poszedł z nim pod Ramot Gilead ... A on mu odpowiedział: Ja zrobię, co ty zrobisz, a co zrobi twój lud, zrobi mój lud; pójdziemy z tobą na wojnę” (18:2-3). Jehoszafat z własnej woli dał się wciągnąć w beznadziejną wojnę, z którą Bóg nie miał nic wspólnego.

Hebrajskie słowo przekonał w tym fragmencie znaczy „uspokajające zwiedzenie.” Jehoszafat pozwolił się zwieść na wojnę przez Achaba, odpowiadając tak: „jestem tak jak ty.” Innymi słowy: „jestem twoim przyjacielem więc jestem z tobą do końca. Nie zawiodę ciebie. Możesz na mnie liczyć!”

Czy twój bliski przyjaciel jest pełny goryczy, nienawiści, gniewu – planuje jakąś wojnę? Czy jest zaangażowany w wojnę małżeńską, wojnę rodzinną, wojnę osobistą? I czy ty jesteś jak Jehoszafat dla niego, oferując pomoc i zachętę? Jeżeli tak jest to uważaj, bo zostaniesz zwiedzony do tego wszystkiego.

To prawda, niedługo znajdziesz się zatopiony w kłopotach twojego przyjaciela i będziesz musiał zająć stanowisko. Jeżeli twój przyjaciel jest w problemach małżeńskich, na przykład, to będziesz zmuszany, żeby stanąć po jego czy jej stronie. Skończy się tym, że będziesz z nim sympatyzował – całą drogę aż do rozwodu!

Uważaj chrześcijaninie, kiedykolwiek oferujesz pociechę czy zachętę dla kogoś, kto jest zbuntowany, to stajesz przeciwko Duchowi Świętemu. A to czyni ciebie uczestnikiem grzechów tej osoby. Tragicznie, kiedy Jehoszafat dołączył do wojny Achaba, to tylko przyspieszył przyjaciela na jego drodze do zniszczenia!