ONI ODŁOŻYLI SWOJĄ ZBROJĘ

„A gdy Mojżesz widział, że ten lud jest rozwydrzony, gdyż Aaron dopuścił go do tego rozwydrzenia ku pośmiewisku wobec ich przeciwników, stanął Mojżesz w bramie obozu i zawołał: Kto jest za Panem, do mnie!” (2 Mojż. 32:25-26).

Hebrajskie słowo użyte do określenia nagości, to para, co oznacza „poluzować, pokazać, odłożyć.” Oznacza to również „nowy początek”.

Nowoczesna reklama piwa zachęca to pokolenie, „zrób sobie luzy wieczorem.” To po prostu oznacza odrzucenie dotychczasowych zasad moralnych, uwolnienie się od wszelkich przepisów prawa, by zacząć sobie dogadzać. Czyń co chcesz, jeżeli to cię uszczęśliwia.

Zwykłe zdjęcie odzieży nie było zepsuciem; był to sygnał przesyłany poganom, którzy ich widzieli. Czy wyobrażacie sobie Amelekitów na okolicznych wzgórzach, patrzących na tę szczególną scenę? Ci wrogowie, którzy drżeli ze strachu, widząc jak Bóg działa wśród nich, teraz śmieją się i szydzą. „Patrzcie na nich. Oni są tacy, jak my! Ich Bóg nie ma mocy. Oni nawet już Mu nie ufają!. Oni chcą się bawić tak, jak każdy z nas. Co za hipokryzja!”

W tym jednym akcie obnażania oni poniżyli swojego Boga w oczach bezbożnych! Pokazali, jakby Bóg był bez serca, okrutny, nieczuły i bezbronny. Oni sponiewierali honor i majestat wszechmocnego Boga. Nie byli już przykładem, nie byli podziwiani ani poważani.

Oni odłożyli swoją zbroję, by się bawić! Narazili na szwank Boże plany ich zbawienia. Mówili do świata, „Nie chcemy już walczyć z wrogami! Nie chcemy im się sprzeciwiać! Mamy już dość odrzucenia, ofiar, przyszłych nadziei i odległych błogosławieństw. Chcemy żyć teraz! Chcemy się bawić! Chcemy, by dobre czasy trwały.”

To zepsucie było następujące: To miał być ich nowy początek. Żadnych więcej walk! Jeżeli mieliby egzystować na okropnej pustyni, to wolą zrezygnować z walki i na swój sposób robić to, co uważają za najlepsze.