ONI OŚWIETLAJĄ SCENĘ by Claude Houde

Jedną z największych niespodzianek nowego wierzącego, który zaczyna czytać i poznawać Biblię jest to, że mężczyźni i kobiety w Piśmie są tak niesamowicie ludzcy. W tych opisach nie ma makijażu, ani trików, ani liftingów twarzy. Nie ma scenariuszy z Hollywood, ani „zbyt piękne, by było prawdziwe”, ani bohaterów bez skazy.

Jednym z powodów, dlaczego Biblia jest światowym bestsellerem rok po roku jest fakt, że działania i charaktery opisane na jej kartach są po prostu fascynujące. Biblia jest najczęściej czytaną książką na świecie, ponieważ te sześćdziesiąt sześć ksiąg, które tworzą Pismo Święte, są w rzeczywistości lustrem, w którym prędzej czy później znajdujemy swoje odbicie. Chociaż mężczyźni i kobiety w Starym i Nowym Testamencie są od nas odlegli w czasie, miejscu, kontekście i rzeczywistości kulturowej, są jednak tak niesamowicie bliscy nam w swoich ludzkich doświadczeniach. Popatrzcie, a będziecie musieli przyznać, że ci ludzie dosłownie „oświetlają scenę”. Czytanie Biblii jest najlepszym doświadczaniem „reality TV”! Każda strona przykuwa nas i pcha do przodu teatru ludzkiego życia w połączeniu z Bożym.

Jesteśmy zdumieni, przerażeni, „konfrontowani” i poruszeni przez wydarzenia, bitwy, nadzieje, wątpliwości, pasje i wiarę, ponieważ są one boleśnie podobne do naszych (a przynajmniej do kogoś, kogo znamy, kiedy jesteśmy blisko nich, właściwie tak blisko, że odwracamy od siebie to lustro). Te historie biblijne powodują, że śmiejemy się lub płaczemy. Nasz duch jest zdruzgotany przez ich upadki i błędy, które popełniają i podniesiony przez każdy bohaterski czyn.

Ci mężczyźni i kobiety ze Słowa Bożego są z krwi i kości. Oni marzą, cierpią, upadają, płaczą, są zniechęceni i zdradzeni przez najbliższych przyjaciół, i ludzi, którym ufali najbardziej. Czasami boją się tego, co jest w nich samych. Mogą strasznie wątpić i potrząsać pięścią do nieba w gniewie, zamieszaniu i bólu. Oni są ranieni i krwawią. Oni odwracają się od Boga i wątpią w Jego istnienie, a kiedy dotyka ich tragedia, biegną do Niego na oślep. Tak mocni, a jednak tak słabi, nie czynią tego, co powinni i często okazuje się, że robią to, czego nienawidzą i wiedzą, że to jest złe. Marzą o pięknie i wywyższeniu, o lepszym świecie, o sprawiedliwości i o „możliwości rozpoczęcia od nowa.”

Biblia jest prawdziwą skrzynią kosztowności, pełną szorstkich diamentów. Każda księga i każdy rozdział jest odbiciem ludzkich doświadczeń w poszukiwaniu tych najważniejszych i mających największe znaczenie. Kiedy czytasz Biblię, możesz odkryć Boga i znaleźć siebie.

__________ 

Claude Houde, główny pastore kościoła Eglise Nouvelle Vie (kościół Nowego życia) w Montrealu,w Kanadzie jest częstym mówcą na konferencjach Expect Chuch Leadership, prowadzonych przez Word Challenge po całym świecie. Pod jego kierownictwem New Life Chuch rozwinął się od garstki ludzi do ponad 3500 w tej części Kanady, w której rozwija się niewiele kościołów Protestanckich.