PRAGNIENIE OKREŚLA CEL by Claude Houde

Jestem pastorem kościoła New Life na południowych krańcach Montrealu w Kanadzie. Rozpoczynaliśmy nasz zbór z garstką ludzi w małym pokoju w budynku wynajmowanym od szkoły. Dzisiaj ponad 3500 ludzi przychodzi do kościoła każdy tydzień i jest to coś, co dotychczas nigdy się nie stało w Quebeck. Mniej niż dwa procent ludzi jest ewangelicznie wierzących. Typowy kościół ewangeliczny w naszym narodzie istniał od ponad 50 lat, a przeciętna ilość uczestników była poniżej osiemdziesięciu osób.

Jak możemy wyjaśnić to niezwykłe żniwo? Dlaczego zostaliśmy ubłogosławieni przez ponad dwadzieścia kolejnych lat wzrostem w jednym z najbardziej wrogich i świeckich środowisk w Ameryce Północnej? Nie organizujemy kampanii ewangelizacyjnych i nie próbujemy najnowszych „najskuteczniejszych” metod i strategii guru nowoczesnego wzrostu kościoła. Przenosiliśmy się z jednego budynku do następnego; mamy kilka nabożeństw w każdą niedzielę; i każdego roku rośniemy coraz więcej. Dlaczego? Po prostu dlatego, że mężczyźni i kobiety w każdym wieku i z każdego możliwego środowiska etnicznego i społecznego przeżywają przemieniającą moc wiary z postanowieniem. Setki ludzi są chrzczone każdego roku, kiedy stają i opowiadają historie o łasce, odwadze i odkupieniu – cudowne, piękne historie, które są całkowicie niewytłumaczalne, z wyjątkiem tego, że jest to „Boże działanie!” To oni zapraszają swoich przyjaciół, sąsiadów, rodzinę, kolegów z pracy lub uczelni, żeby „skosztowali i zobaczyli, że Pan jest dobry; błogosławiony człowiek, który Mu ufa” (Psalm 34:8). I Bóg pomnaża kościół.

W nowoczesnym, świeckim i cynicznym Francuskim Quebec, tak jak na całym świecie, wiara z postanowieniem zapala ognie przebudzenia i zmienia życie ludzi. Tysiące „Danielów” doświadcza przełomów i wybawienia, którym nie można zaprzeczyć. Nie ma żadnego „systemu gwiazd”, ani dziwnych tajemnic, wypolerowanego profesjonalizmu, ani żadnych sztuczek. Są tylko nowocześni „Danielowie”, mężczyźni i kobiety, którzy żyją każdego dnia w światłości i wolności, mocy i możliwości wiary z postanowieniem. Oni wiedzą, że pragnienie określa cel i chociaż jest to niemożliwe dla człowieka, to z Bogiem wszystko jest możliwe.

__________
Claude Houde, główny pastore kościoła Eglise Nouvelle Vie (kościół Nowego życia) w Montrealu,w Kanadzie jest częstym mówcą na konferencjach Expect Chuch Leadership, prowadzonych przez Word Challenge po całym świecie. Pod jego kierownictwem New Life Chuch rozwinął się od garstki ludzi do ponad 3500 w tej części Kanady, w której rozwija się niewiele kościołów Protestanckich.