UWAŻAJ NA SŁABOŚCI

Czy mógłbyś uznać Mojżesza za słabeusza? Na pewno nie! On był dla Izraela tym, kim Waszyngton i Lincoln razem dla Ameryki – i o wiele więcej. Ale przypatrz się bliżej temu wielkiemu prawodawcy. Jego kariera zaczęła się od morderstwa, a potem czterdzieści lat ukrywania się przed wymiarem sprawiedliwości.

Mojżesz był człowiekiem strachliwym i niewiernym. Kiedy Bóg powołał go, by wyprowadził naród Izraelski z niewoli, wykręcał się, „Nie jestem elokwentny… mam trudną wymowę” (2 Mojż. 4:10). Przez całe swoje życie Mojżesz pragnął wejść do Ziemi Obiecanej, ale jego upadki mu nie pozwoliły. Ale w Hebr. 3:1-2 Bóg porównuje wierność Mojżesza do wierności Chrystusa. Te słabości nie przeszkodziły, by Mojżesz znalazł się na Bożej liście bohaterów wiary.

Zazwyczaj myślimy o Jakubie, jako o wielkim bojowniku modlitwy, który zmagał się z aniołem Pańskim i zwyciężył. Ale życie tego człowieka było pełne głośnych upadków. Jako młodzieniec, Jakub oszukał swojego niewidomego ojca, by ukraść dziedzictwo swojego brata. Odtrącił swoją żonę Leę i potajemnie kochał jej siostrę Rachelę. Jako mąż, był nieodpowiedzialny.

Oto człowiek złapany w tryby oszustwa, kradzieży, niewierności i poligamii. A mimo tego dalej czcimy Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba.

Król Dawid, to potężny rycerz i piewca psalmów, zakochany w zakonie Pańskim i pozujący na człowieka sprawiedliwego, który nie staje wśród grzeszników. Ale jak szokujące są słabości tego wielkiego człowieka. Zabierając Batszebę Uriaszowi, wysłał niczego nie podejrzewającego człowieka na śmierć na pierwszej linii frontu. Prorok Natan ogłosił, że jego podwójny grzech dał okazję wrogom Pana do bluźnierstwa..

Wyobraź sobie tego wielkiego króla, stojącego nad trumną swojego dziecka z nieprawego łoża, koło żony, którą komuś ukradł i świat pełen wrogów, którzy przeklinają Boga z powodu jego ohydnych grzechów. A jednak Bóg nazwał Dawida człowiekiem według Jego serca. (1 Sam. 13:14).

Jeżeli jesteś zniechęcony z powodu swoich niepowodzeń, mam dla ciebie dobrą wiadomość. Nikt nie jest bliżej królestwa Bożego, niż człowiek który we własnych oczach jest pokonany, ale stawi temu czoła i idzie dalej do życia w pokoju i zwycięstwie. Pomimo niepowodzeń, idź naprzód! Często po upadku człowiek wykonuje największe dzieła dla Boga.