„ZAPOBIEGAJĄCA” MIŁOŚĆ

„Bo wyszedłeś mu naprzeciw z darami, które przynoszą błogosławieństwo, (w j.angielskim ten tekst brzmi tak: Ty zapobiegasz mu z błogosławieństwami dobroci), Włożyłeś na głowę jego koronę szczerozłotą (Psalm 21:4). Na pierwszy rzut oka ten werset Dawida jest trochę zagadkowy. Słowo „zapobiegać” ( w j. angielskim „Prevent”) zazwyczaj kojarzy się z przeszkodami, a nie błogosławieństwem. Współczesne tłumaczenie by brzmiało: „Pan przeszkadzał Dawidowi błogosławieństwami i dobrocią.”

Jednak Biblijne słowo podane jako „zapobiegasz” (prevent) ma zupełnie inne znaczenie. Oznacza ono przewidywanie potrzeby i zaspokojenie jej przed czasem. „I stanie się, że zanim zawołają, Ja odpowiem, a kiedy jeszcze mówić będą, wysłucham” (Izajasza 65:24).

Ten werset daje nam niesamowity obraz miłości Pana do nas. Widać z tego, że On tak bardzo pragnie nas błogosławić, jest tak gotowy, aby wypełnić Swoje miłosierdzie w naszym życiu, że nie może się doczekać, aż my Mu przedstawimy nasze potrzeby. Dlatego wychodzi naprzeciw i dokonuje aktów miłosierdzia, łaski i miłości względem nas. To Mu sprawia wielką przyjemność.

Właśnie o tym mówił Dawid w Psalmie 21: „Panie, Ty wylewasz na mnie błogosławieństwo i dobroć zanim ja jeszcze o to poproszę. Dajesz więcej niż ja jestem w stanie prosić, albo pomyśleć.”

Dawid odnosił się do jakiegoś niesamowitego dzieła, którego Bóg dokonał dla niego w sferze duchowej. Było to coś, co dało Dawidowi zwycięstwo nas wrogami, odpowiedzi na modlitwy, zwycięską moc i niewymowną radość. Bóg to wszystko uczynił zanim jeszcze Dawid zaczął się modlić, żeby wylać swoje serce czy przedstawić swoją prośbę. Kiedy już Dawid wylał swoje serce, to stwierdził, że Bóg już się o to zatroszczył, aby pokonać jego wrogów. Zwycięstwo Dawida zostało zapewnione zanim jeszcze się zbliżył do linii walki.